Haber

Çin’deki tayfun ve sel felaketinde ölü ve kayıplar

FUZHOU, 6 Eylül (Xinhua) — Salı sabahı doğu Çin’in doğu Fujian eyaletinin başkenti Fuzhou’nun bazı kısımlarında tayfunun tetiklediği selde iki kişinin öldüğü ve bir kişinin de kaybolduğu doğrulandı.

Çin Ulusal İtfaiye ve Kurtarma İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Yongtai ilçesine bağlı Chili köyünde sabah saat 04.15 sıralarında yapılan kurtarma operasyonu sırasında 9 kurtarma görevlisini taşıyan itfaiye aracı sel sularına kapıldı.

Fuzhou itfaiye ve kurtarma departmanının açıklamasına göre Salı günü saat 17.00 prestijiyle 8 itfaiyeci kurtarıldı. İtfaiyecilerden 6’sının durumunun iyi olduğu, 2’sinin ise tüm çabalara rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Kayıp kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Fujian meteoroloji gözlemevinden yapılan açıklamaya göre, bu yılın 11’inci tayfunu olan Haikui Tayfunu, sabah saat 05.20 sıralarında Fujian’ın Dongshan ilçesinin kıyı bölgesine ulaştı ve 20 dereceye kadar şiddetli rüzgar yarattı. ilçe merkezine yakın saniyede metre.

Haikui Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli yağışlar Fuzhou şehrini vuruyor. Pazartesi sabahı saat 06.00’dan Salı sabahı saat 06.00’ya kadar Yongtai’nin de aralarında bulunduğu bölgelerde 24 saatlik yağış miktarı 300 milimetreyi aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu