Haber

Selahattin Demirtaş: Partime cumhurbaşkanı adaylığına hazır olduğumu söyledim, gerekçe gösterilmeden reddedildi

Edirne’de tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı. Demirtaş, bugün cezaevinde verdiği röportajda HDP’nin seçimlerde aday göstermeme kararına giden süreci anlattı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA HAZIR OLDUĞUMU BELİRLEDİM”

Demirtaş, “Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmama kararını nasıl aldı? O süreçte nasıl tartışmalar yaşandı? Görüş ve öneriniz nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Cumhurbaşkanlığı adaylığı görüşmeleri başlamadan önce Genel Merkezimize, cumhurbaşkanı adayı olmaya hazır olduğumu, seçimi ikinci tura bırakıp o andan itibaren demokratik hamlelerle daha fazla katkı sağlayabileceğimizi belirtmiştim. Adaylığımın partimizin oy oranını yükseltebileceğini de söyledim.

“GEREKÇESİZ OLARAK REDDEDİLMİŞTİR”

Aslında siyasi bir yasağım yoktu ama Yüksek Seçim Kurulu adaylığımı reddetse bile daha sonra ortaya çıkaracağımız adayı tabanımızın benimsemesinin daha kolay olacağını belirtmiştim. Ama teklifim sebepsiz yere reddedildi. Hala ilişkiyi bilmiyorum. Bu tartışmalar sürerken bir şok yaşandı ve ardından gerçek aday göstermemeye doğru evrildi. Bu karar, Genel Merkez ve ittifak bileşenleri tarafından ortaklaşa alınmıştır. Önceden bilgilendirildim, tabii ki bu kararımızın arkasında durduk.”

“HDP’den istifa mı ediyorsunuz”

“HDP’den istifa mı ediyorsunuz?” Demirtaş, “Yapmak ister misiniz?” sorusuna, “Mademki tartışmalar yine yanlış bir yerde yürütülüyor, ne HDP’den ne de başka bir görevden istifa etmiyorum. HDP Genel Merkezi ile güvene dayalı bir yoldaşlık kanunumuz olsun. Eksiklerimiz ve hatalarımız karşılıklı ve yoldaşlar olarak birbirimizi eleştiririz ve birlikte yolumuza devam ederiz. , halkın öneri ve eleştirileri. En çok ihtiyacımız olan şey parti içi demokrasidir. Parti içi demokrasi geriledikçe sapmalar ve hatalar birbirini takip eder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu