Ekonomi

Tarfin’den 50 milyon TL’lik ikinci sukuk ihracı

Tarfin, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Ziraat Yatırım Menkul Bedeller ile yapmış olduğu iş birliği ile 210 gün vadeli ve 50 milyon TL nominal dengeli ikinci tarım kira sertifikası ihracını tamamladı. Tarfin, gerçekleştirdiği bu sukuk ihracı ile tarım alanında yeni bir yatırım aracı sunmuş oldu.

Türkiye’nin başkan dijital tarım platformu Tarfin, tarım tedarik zincirini finansal teknolojinin gücüyle buluştururken, daldaki yatırım araçlarının çeşitlendirilmesine yönelik katkısını da sürdürüyor. Geçtiğimiz temmuz ayında İslami Finans prensiplerine uygun olarak hayata geçen birinci Tarım Kira Sertifikası (Sukuk) ihracını gerçekleştiren Tarfin, 9 Kasım tarihinde ikinci sukuk ihracını tamamladı. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Ziraat Yatırım Menkul Bedeller ile yapmış olduğu iş birliği ile 210 gün vadeli ve 50 milyon TL dengeli sukuk ihracına imza atan Tarfin, böylelikle sürdürülebilir tarıma verdiği dayanağı bir defa daha göstermiş oldu.

Yatırımcıyı Türkiye’ye çekecek:

Tarfin CFO’su Kerimcan Aycibin, Türkiye Avrupa’nın en büyük ikinci, dünyanın on birinci büyük ziraî üretimine sahip. Bu potansiyelin ortaya konulması ve sürdürülebilir üretimin sağlanması için öncelikle çiftçinin yüksek kalite tarım girdilerine uygun fiyat imkanıyla erişimini kolaylaştırmak, rekabet gücünü artırmak gerekiyor. Türkiye tarımını desteklemek üzere yola çıkan Tarfin olarak, yatırımcı ve çiftçi ortasında katma kıymeti yüksek hizmetlere aracılık etmeye devam ediyoruz. Sunduğumuz hizmetler ile 47 bini aşkın çiftçiye tarım girdisi tedariki gerçekleştirirken, üretime de takviyemizi sürdürüyoruz. Yatırım modellerini çeşitlendirmek hedefiyle başlattığımız çalışmalarımız kapsamında sürdürdüğümüz sukuk ihraçları ile daha fazla İslami Fintek yatırımcısını Türkiye’ye çekmeyi hedefliyoruz. İhraçlarımız, aldığımız yatırımlar ve milletlerarası finansman kaynakları ile yaptığımız muahedeler ile üreticiden tüketiciye giden yolda katma bedel yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yatırımcıya faizsiz getiri imkanı sunan menkul değerler olan sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç ediliyor. Yatırımcılarının, elde edilen gelirlerden, hisseleri oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, faizsiz finansman unsurlarına uygun menkul değerler olan sukuk (kira sertifikası), hem şirketlere hem de yatırımcıya en nihayetinde de dala büyük yarar sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu